FILIP GALAS

Najlepsze fryzury dla cienkich włosów

Freehair

27-04-2020

Cienkie włosy to utrapienie niejednej kobiety i choć w pierwszej kolejności warto zastanowić się, jak zwiększyć objętość włosów, jednocześnie nie zaszkodzi poszukać idealnej fryzury. Problem można rozwiązać za pomocą odpowiedniej pielęgnacji i… cięcia.

 

Jak układać cienkie włosy? Nie bójmy się fal ani asymetrii, ponieważ to sprawdzony sposób, by dodać fryzurze objętości, przynajmniej optycznie. Największym sprzymierzeńcem cienkich włosów, przynajmniej w doborze fryzury, są lekkie fale. Jako ich posiadaczka możesz po prostu układać je z wykorzystaniem pianki, a szybko nabierze ona objętości. Trudniej układa się włosy długie, które należałoby suszyć na okrągłej szczotce lub kręcić lokówką. Jednak spokojnie, rzadkie włosy to nie koniec świata i przy odrobinie wysiłku można zarówno zwiększyć ich objętość, jak i stworzyć z nich zjawiskową fryzurę.

Jakie fryzury do włosów cienkich?

Nie jest tajemnicą, że cienkie włosy potrzebują intensywnej pielęgnacji kosmetykami, która ich nie obciąży. Jednak zanim jakikolwiek preparat zdąży zadziałać, warto wybrać się do stylisty. W salonie fryzjerskim szybko okaże się, że idealne fryzury do cienkich włosów to te krótkie i półdługie, a więc zwykle do ramion, brody, a nawet krótsze. Jak za pomocą odpowiedniego cięcia zwiększyć objętość włosów? Jedną z opcji jest zadziorny pixie cut w stylu Jeniffer Lawrence, Emmy Watson czy Małgorzaty Kożuchowskiej, kolejną – french bob z cieniowaną grzywką. Wskazane są też wszystkie cięcia asymetryczne, a w przypadku klasycznego boba – stopniowanie, które zredukuje ciężar na obwodzie fryzury.

Jak jeszcze zwiększyć objętość włosów? Nie chcąc ścinać włosów, spróbujmy zebrać je na przykład w warkocz w stylu messy hair. Przy wybranych upięciach szczególnie ważne jest uniesienie włosów u nasady. Optymalnym rozwiązaniem jest ścięcie włosów do wysokości ramion – fryzura nie jest wtedy za krótka i wciąż daje wiele możliwości, można układać ją w fale, a w razie potrzeby upinać. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na cięcie czy też nie, nie bójmy się sięgać po puder do włosów. To genialny kosmetyk, który w mgnieniu oka dodaje fryzurze objętości, unosząc włosy u nasady. Przy długich, ale cienkich włosach można zresztą pozwolić sobie nawet na kok, najlepiej typu messy bun, a w przypadku wyjątkowo rzadkiej fryzury – z wypełnieniem do koka. 

Pomocna, o ile kondycja włosów na to pozwala, jest tutaj także koloryzacja – przy zmianie fryzury można pokusić się o efekt ombre czy delikatne refleksy, które optycznie dodają jej objętości. Wielowymiarowa fryzura i głęboki kolor sprawiają, że wydaje się ona bardziej bujna. Unikać należy za to zarówno kolorów nude oraz wszelkich, które będą zbliżone do odcienia cery, jak i głębokich kolorów, mocno kontrastujących z cerą. W obu przypadkach ich przerzedzenie byłoby mocno uwydatnione. Jak widać, fryzury do cienkich włosów nie muszą być nudne, a w rękach doświadczonego stylisty mogą stać się nawet mocnym akcentem codziennej stylizacji. Owszem, fryzury do cienkich włosów to niemałe wyzwanie dla fryzjera, ale odrobina wysiłku może zdziałać cuda.

Jak dbać o cienkie włosy?

Choć odpowiedzialne za cienkie włosy są przeważnie geny, przerzedzenie się fryzury może też wynikać z nieodpowiedniego obchodzenia się z nią. Często nieświadomie szkodzimy im stylizacją, tj. suszeniem, prostowaniem i koloryzacją. Kondycję włosów mocno osłabia chociażby poddawanie ich zbyt wysokiej temperaturze urządzeń do stylizacji. Podstawą pielęgnacji są więc wszelkie lekkie kosmetyki, które nie będą ich obciążać. Zamiast mocno pachnącego szamponu lepiej wybrać maskę lub serum, a podczas koloryzacji – należy zrezygnować ze zbyt ciemnych i jasnych kolorów oraz wesprzeć się preparatami chroniącymi włosy w czasie farbowania czy rozjaśniania. 

Niebagatelny wpływ na kondycję cienkich włosów ma ich suszenie i rozczesywanie. Jeśli to możliwe, zrezygnujmy z suszarki i dodatkowo nie rozczesujmy mokrych kosmyków, co niestety uszkadza strukturę włosów. Na noc starajmy się je z kolei lekko związywać w warkocz, aby rankiem nie wyrywać mocno splątanych kosmyków podczas rozczesywania. Niewskazane jest też ciasne związywanie włosów gumką i wsuwkami, mycie ich zbyt gorącą wodą ani nadużywanie lakieru do włosów.

Zastanawiasz się, jak pogrubić cienkie włosy domowymi sposobami? Nie nadużywaj kosmetyków, stosuj wcierki do włosów i produkty bez silikonów, a na dodatek wesprzyj pielęgnację preparatami z żeń-szeniem i witaminami z grupy B. Sprawdzonym patentem na włosy rzadkie są też zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, np. peptydowa terapia Hair Filler, która hamuje wypadanie włosów, pogrubia je, a poprzez poprawę ukrwienia skóry głowy także przyspiesza ich odrost. To cenna wskazówka, ponieważ pobudzić wzrost włosów można także przez peeling skóry głowy, specjalnie przeznaczonym do tego preparatem lub chociaż szamponem peelingującym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zagęścić włosy, skonsultuj dobór długości fryzury, jej styl i sposób farbowania z dobrym fryzjerem. Gdy to konieczne, nie bój się wizyty u lekarza medycyny estetycznej lub chociaż trychologa, który po przeprowadzeniu analizy wskaże niedobory witamin lub inne możliwe przyczyny wypadania włosów: nadmiar stresu, leki czy błędy w pielęgnacji.